Mobese

Mobese

 

Projesi Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen ve 2006 yılında 1.5 milyon TL 'ye malolan MOBESE PROJESİ tamamı fiber altyapı üzerinden çalışan Türkiye'de ilk ve tek MOBESE sistemi özelliğini taşımaktadır. Sistem sayesinde İlçenin en işlek caddeleri olan İnciraltı, Mithatpaşa, Hüseyin Öğütcen, Sakarya ve Ata Caddesi ile okul önleri başta olmak üzere 36 nokta 24 saat boyunca 360 kamerayla izlenmektedir. MOBESE sistemine entegre olarak mevcut altyapı üzerinde bir çok e-belediyecilik hizmetlerini Balçovalı hemşerihlerinin ayağına getiren Balçova Belediyesi fiber kablo teknolojisiyle kentin belli noktalarına kurulan kiosk (dokunmatik ekranlı bilgisayar) ile e-belediyecilik hizmetini de veriyor.

Balçova Belediyesi Mobese sistemi kurup Balçova İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne devretti. Mobese Sistemi'nde Komuta Kontrol Merkezi (K.K.M.)'nde , Balçova ilçesinin yönetimi sırasında ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilginin toplandığı merkez durumuna getirilmiştir. Olağan ya da olağanüstü durumlarda, güvenlik hizmetlerinin yönetildiği ve yönlendirildiği kontrol ve yönetim sistemidir. Komuta merkezinde bulunan ekranlardan ilçenin uydu haritaları üzerinde, güvenlik güçlerinin hareket ve çalışmaları izlenmektedir. Şehrin önemli noktalarına yerleştirilen 360 adet kameradan anında alınan görüntüler, bu ekranlardan izlenebilmektedir.

Sistem, Balçova İlçe Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmakta olan yazılım projelerine bağlanarak, bu projeler tarafından, yönetime destek amaçlı üretilen rapor ve sorgulardan yararlanabilmektedir. Söz konusu sistem, toplumsal olaylar, yangın, sağlık, tabii afet vb. durumlar için önem teşkil etmektedir. Sistem, İzmirde meydana gelebilecek olağanüstü bir durumda, canlı görüntü alabilmek, durum tespiti yapabilmek ve süratle en doğru müdahaleyi sağlamak amacıyla kurulmuştur. İlçemizde her gün birçok olay meydana gelmekte ve bazı durumlarda, anında, etkin müdahale yapılması gerekmektedir. K.K.M, bilgi-analiz-müdahale-yönetim işlemlerini 7 gün 24 saat sunabilmektedir.Sistem, İzmir Valiliği ve İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan, Güvenlik ve Acil Durum Politikası analiz çalışmalarından sonra, günümüz şartlarına en uygun, teknolojik değişimlere paralel, diğer kurumlar ile entegrasyona uygun olarak geliştirilmiştir. Acil Durum Ekipleri; ?emergency? (emniyet, sağlık, itfaiye) her zaman olağandışı durumların oluşabilme ihtimalinin bilincinde olarak, gelişebilecek olaylara karşı bilinçlidirler.

Olağandışı durumlar, deprem, yangın, sel, fırtına gibi doğal afetler olarak tanımlanabileceği gibi, trafik kazası, sıhhi risk, terör, şiddet gibi toplumsal içerikli olaylar olarak da tanımlanabilir.Bu tür durumlarda, K.K.M. 'nin profesyonel karar verici, koordine edici ve müdahaleci mekanizmaları harekete geçmekte ve acil durum prosedürlerini harekete geçirmektedir. Bu şekilde yaşam kurtarmak, zararları önlemek ve planlı operasyon düzenlemek mümkün olacaktır. K.K.M, karşılaşılan tehlikenin boyutunu, terör veya şiddetten doğan zararın analizini, mümkün olan en kısa zaman içinde çıkartabilen sistemler bütünüdür. Acil durumlarda ilk müdahale ve planlama çok önemlidir. Herhangi bir olay olduktan sonra, ya da olmadan önce, yapılacak sağlıklı planlama, acil durum operasyonunun boyutunu etkileyecektir. Sistem kaynakların israf edilmesini, toplumsal paniği engelleyecektir. Acil durum ve olaylarda, hızlı yanıt, müdahale öncesi hazırlık ve etkili müdahale önem taşımaktadır.