Piknik Alanı

Piknik Alanı
Belediyemizin Teleferik Tesisleri altında yapımını sürdürdüğü Orman İçi Piknik Alanı, Balçovalıların aileleri ile birlikte doğayla buluşacağı ve keyifli vakit geçirecekleri bir yaşam alanı olacak. İzmir`in en yeşil ilçelerinden Balçova`daki Dede Dağı eteğinde bulunan ormanlık bölge, Belediyemiz tarafından düzenlenerek modern bir piknik alanı ve sosyal tesis haline getirildi. 24 bin metrekare alanda çalışma gerçekleştirildi.
 
 
15 bin metrekare çim olacak piknik alanında, oturma bankları ve barbeküler, engelliler için tuvaletler ve rahat ulaşım yolları, süs havuzları, gölet, çocuk parkı, 300 metrekare kapalı, 600 metrekare açık restoran ve 100 araçlık otopark yapıldı. Ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir adet büfenin de yapılacağı piknik alanında Semtevleri`nde üretim yapan kadınlar için bir satış noktası da oluşturulacak. Alana, değişik noktalara konulan MOBESE kameralarıyla 24 saat izlenecek. Yaptıkları piknik alanını İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkarılan ve önümüzdeki yıl hizmete girecek olan Teleferik Tesisleri ile bir bütünlük oluşturacağını belirten Belediye Başkanımız Mehmet Ali Çalkaya, "Göreve geldiğimizden bu yana Balçova`da çok önemli yeşillendirme çalışmaları yaptık. Bu alanımız da daha önce piknik alanı olarak yapılmış ancak atıl bir vaziyette duruyordu. Şimdi günübirlik ziyaretçilerimiz için çok modern bir tesis haline geldi. Son bir yeşillendirme ihalesi yaptıktan sonra tesisimizi iki ay içinde hizmete açacağız" diye konuştu.
Yeşillendirmeye önem veriyoruz"
 
 
Balçova`da göreve geldikten sonra ilçede yeşillendirme ve rekreasyon projelerine ağırlık verdiklerini belirten Başkan Mehmet Ali Çalkaya, bu çalışmalar içinde en önemlisinin ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte oluşturdukları İnciraltı Kent Ormanı olduğunu söyledi. İnciraltı Kent Ormanı`nın Balçova sakinlerinin yanında İzmir`in genelinden büyük ilgi gördüğünü söyleyen Çalkaya, Teleferik ve Koruturk Mahallelerinde seyir terasları ve spor alanları oluşturduklarını da dile getirdi. Çalkaya, "Balçova`daki tüm çocuk parklarının yapısını değiştirdik. Çocuklarımızın zarar görmemeleri için oyun gruplarını yeniledik. Zeminlerinin tamamını özel malzeme ile kaplattık. Böylece düşmeye bağlı yaralanmaların da önüne geçtik. Mithatpaşa caddesindeki Cumhuriyet Parkı 10 bin metrekarelik devasa bir alana sahip. Türkiye`nin en büyük çocuk oyun grubu bu parkımızda bulunuyor" dedi