BETEM

BETEM

Balçova Belediyesi; 2016 yılında açtığı Engelli ve Rehabilitasyon Merkezi binasında Balçova Belediyesi Engelsiz Teknoloji Eğitim Merkezi ( BETEM )'ni kurdu. Bu merkezde Balçova'da yaşayan engelli bireylere Türkiye'nin en uzun soluklu yazılım eğitim verildi.

Haftanın dört günü BETEM'de hiç aksatmadan yazılım eğitimi alan engelli vatandaşlarımız, Microsoft’un uzman eğitmenlerinden aldıkları eğitim sonrasında hayatımızın içinde var olan tüm akıllı cihazların(Bilgisayar, Tablet, Akıllı Telefon, Akıllı TV, Akıllı Ev Gereçleri) programlamasını yapabilecek düzeye geldiler. Ürettikleri ilk yazılım Engelsiz Cafe'de çalışan arkadaşları için geliştirdikleri dijital sipariş takip programı oldu.

Engelli vatandaşlarımız, alanlarında uzman 6 kişilik eğitmen ekibi tarafından Yazılım Geliştirme, Mobil Uygulama, Robot Programlama, Grafik Tasarım, Mimari Dizayn ve Yabancı Dil alanlarında 1 yıl boyunca aldıkları eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve Uzman Eğitmenlerden başarı belgelerini aldılar. Bununla birlikte mezun olan kursiyerlerden büyük bir bölümü teknoloji firmalarında iş hayatına atıldılar.