Balçova Haberleri

Balçova Belediyesinden haberler
Haberlerde Ara

Çalkaya Semtevleri’ni Lüleburgaz’da anlattı

Çalkaya Semtevleri’ni Lüleburgaz’da anlattı

Çalkaya Semtevleri’ni Lüleburgaz’da anlattı

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Lüleburgaz Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) tarafından Lüleburgaz’da düzenlenen 1. Aydınlanma Buluşması’nda Semtevleri’ni anlattı.

Dünyanın en büyük eğitim politikalarından birisi olarak kabul edilen Köy Enstitüleri’nin misyonunu unutturmamak için çalışmalarını sürdüren Yeni Kuşak Köy Enstitüleri, Lüleburgaz Belediyesi’nin işbirliği ile 1. Aydınlanma Buluşması’nı gerçekleştirdi. Lüleburgaz’da bakımsızlıktan dolayı harabe haline gelen Kepirtepe Köy Enstitüsü gezisiyle başlayan program Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezi’nde “Eğitim ve Yerel Yönetimler” konulu bir panel ile devam etti.

Panele YKKED Genel Başkanı Prof.Dr. Kemal Kocabaş’ın yanı sıra Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya, Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, YKKED Eskişehir Şube Başkanı Ayhan Türkseven, YKKED Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Osman Demircan, YKKED Lüleburgaz Şube Başkanı Günsel Solak ve çok sayıda davetli katıldı. Köy Enstitüleri’nin faaliyette olduğu yıllar içerisinde gerçekleştirdiği eğitim devrimi ve eğitimin bugün içinde olduğu karmaşık sistem hakkında bilgi veren konuşmacılar, eğitimin iyileştirilmesi için yapılması gerekenleri de anlattı. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan panel, YKKED Mandolin Topluluğu müzik dinletisi ile devam etti. İlk oturumda Cumhuriyetin 94. yılında laik, demokratik, bilimsel eğitim konusunda konuşmalar yapıldı. İkinci oturumda ise panele katılan belediye başkanları, eğitime yönelik yerel yönetim projeleri hakkında sunumlar gerçekleştirdi. Burada Semtevleri hakkında bilgi veren Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya “Cumhuriyet’in ve Cumhuriyet Değerlerinin yaşaması için eğitimli insanlara ihtiyaç var. Biz çocuklarımızın eğitimi için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak bunun yanında kadınların eğitimi için de bir seferberlik ilan ettik. Kadınların ekonomik açıdan kazanç sağlaması ve sosyo-kültürel gelişimi için kurduğumuz Semtevleri’nde binlerce Balçovalı Kadın hizmet alıyor. Biz bir kadının dünyayı değiştirebileceğine inananıyoruz” diye konuştu. Panelin ardından Belediye Başkanlarının eşleri Başkanlara plaket verdi.