Balçova Haberleri

Balçova Belediyesinden haberler
Haberlerde Ara

Balçova'da Vatandaş Memnuniyeti Tescillendi

Balçova'da Vatandaş Memnuniyeti Tescillendi

Balçova’da Vatandaş Memnuniyeti Tescillendi

Vatandaş istek ve şikayetlerinin yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştirmesi sonucunda ISO 10002 belgesine sahip olan Balçova Belediyesi, İzmir’de Vatandaş Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip ilk belediye oldu.

 

Kurumsal yapısını güçlendirerek bu konuda tescil çalışması yapan Balçova Belediyesi, vatandaşların memnuniyeti ve şikayetlerini ele alınması için ISO 10002 sistemi kurarak bu sistemi belgelendirdi. Daha öncede Kalite Yönetim Sistemi ISO 9001-2008 belgesi alan Balçova Belediyesi bu kez vatandaş memnuniyeti ve şikayetlerin ele alınması standardı olan ISO 10002 belgesini almak için denetime tabi tutuldu. Denetim süresince kuruma bağlı bütün birimlerin iş akış şemalarından sistem prosedürlerine kadar tüm evraklar titizlikle incelenirken, şikayet ve taleplerinin alınması, araştırılması, çözümlenmesi, çözümlere yönelik vatandaş memnuniyetinin ölçülmesi ve ölçüm sonuçlarına göre süreçlerin iyileştirilmesi konularında da denetleme gerçekleşti. Değerlendirmeler sonucu hazırlanan rapor sonrasında sınavı başarıyla geçen Balçova Belediyesi, İzmir’deki belediyeler içinde tamamen vatandaş sorunlarının çözümü ve vatandaş memnuniyeti sağlamaya yönelik sistem belgelendirmesine dayanan ISO 10002 belgesini almaya hak kazanan ilk belediye oldu.

 

Vatandaş memnuniyeti odaklı hizmetin önemine işaret eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Balçova halkına verdikleri hizmetin kalitesini artırmak ve standart hale getirmek için kurulan bu sistemle vatandaş memnuniyetini üst düzeyde sağlayacaklarını ve bu doğrultuda sürekli iyileştirme gerçekleştireceklerini ifade ederek “Biz yıllardır, özellikle desteklenmesi gereken engellilere, yaşlılara, gençlere, geçim sıkıntısı çekenlere destek olmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaların yanında rutin hizmetlerimizde de vatandaşımızın memnuniyetini önemsiyoruz. Balçova için tüm engelleri aşarak hizmet üretmeye devam ederken bu hizmetlerin memnuniyetlik ölçütünün karşılığının olup olmadığını öğrenmiş oluyoruz” dedi.