Balçova Haberleri

Balçova Belediyesinden haberler
Haberlerde Ara

Yangına Karşı Örnek Önlem

Yangına Karşı Örnek Önlem

Yangına Karşı Örnek Önlem

Balçovanın Ormanları Kameralarla İzlenecek

 

İzmir’in en yeşil ilçelerinden Balçova’da, orman yangınlarına anında müdahale edilmesini sağlamak amacıyla hakim tepelere 24 saat Ormanları gözetleyen kameralar konuldu.

Küresel iklim değişikliği, ihmal, kasıt..

Bu nedenlerle başlayan orman yangınlarının bu yıl sayısı da etkilediği alan miktarı da önceki yıllara göre çok büyük bir artış gösterdi. Özellikle Güney illerimiz de canımızı çok yakan afetler yaşadık.  Orman yangınlarının zararını azaltmanın ve kısa sürede müdahale etmenin en önemli unsuru ise yangını daha ilk anında fark edip söndürme çalışmalarına başlamak.

İzmir’de Balçova Belediyesi de bu düşünceden hareketle ilçenin hakim noktalarına kameralar yerleştirerek ormanları kameralarla takip etmeye başladı. Türkiye’nin alan ve nüfus oranına göre en gelişmiş Mobese sistemine sahip olan Balçova Belediyesi, ormanları takip etmek için kullanılan kameraları da bu Mobese Sistemine entegre etti. Yeni konulan 3’ü optik-zoom yapabilen 30 kamera sayesinde sadece Balçova’nın değil komşu ilçeler Narlıdere, Karabağlar, Gaziemir ve Menderes’in de ormanlarının da bir bölümü kurulan son model kameralar ile 24 saat gözlem altında olacak. Ayrıca orman alanına giren araçların plakaları da kameralar ile izlenecek.

Daha önce kurdukları Mobese Sistemi’ni İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim ettiklerini ifade eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Belediyemizin kurduğu yaklaşık 600 kameralı Mobese Sistemi ve emniyet güçlerimizin çabası ile ilçemiz Türkiye’nin en güvenli ilçelerinin başında geliyor. Ancak şimdi yeni tehlikelerle karşı karşıyayız. Bunların başında orman yangınları geliyor. Son yaşanan yangınlarda bu acı gerçekle tekrar yüzleştik. Biz de sahip olduğumuz teknolojiyi ve fiber altyapıyı bu iş için kullanmaya başladık. Yeni kameralarımız sayesinde güneyimiz de kalan çok büyük bir ormanlık alan kontrol edilebilecek. Bu kameraları da daha önce yaptığımız gibi Emniyet Müdürlüğümüzün ve isterlerse diğer kamu kurumlarının erişimine açacağız. Bu sayede ormanlarımız gece gündüz daha iyi şekilde korunmuş olacak” dedi.