Balçova Haberleri

Balçova Belediyesinden haberler
Haberlerde Ara

Balçova’da ikinci baharını yaşayanlara yeni merkez

Balçova’da ikinci baharını yaşayanlara yeni merkez

Balçova’da ikinci baharını yaşayanlara yeni merkez

Balçova Olgun Gençlik Merkezi

Balçova Belediyesi ile SEV Vakfı’nın Balçova’da ortaklaşa yapacağı Olgun Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı. Merkezin amacı Balçova’da yaşayan 55 yaş üstü vatandaşların yaşam kalitelerini artırmak olacak.

Yaşlı vatandaşlar hizmet alacak

Hayata geçirdiği sosyal projeler ile vatandaşların yaşam kalitesini artıran Balçova Belediyesi ile belirli bir yaşın üstündeki vatandaşların yaşlılığını huzur ve mutluluk halinde geçmesine hizmet etmek amacıyla kurulan SEV Vakfı’nın (Sosyal Dayanışma ve Mutlu Emeklilik Vakfı) kuracağı Balçova’da ortaklaşa yapacağı Olgun Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı. Belediyenin Korutürk Mahallesi’ndeki 383 m2 arsasına yapılacak olan Olgun Gençlik Merkezi’nin inşaat masrafları ise SEV Vakfı tarafından karşılanacak. Yeni merkezden kadınlarda 55 yaş erkeklerde 60 yaş üstü tüm vatandaşlar yararlanabilecek.

İzmir’de bir ilk olacak

Toplamda 485 m2 kapalı alandan oluşacak merkez 3 katlı olarak inşa edilecek. İçinde el işi atölyeleri, kütüphane, tv odası, yemek odası ve revir, balkon ve bahçe terası olacak merkezden hizmet almak isteyen vatandaşların; Balçova’da ikamet ediyor olması yeterli olacak. İzmir’de ilk kez hayata geçirilecek olan merkeze gelen vatandaşlar gitar, bağlama, ritim, yağlı boya resim,  karakalem, ahşap boyama, halk oyunları, tiyatro gibi kurslardan da ücretsiz olarak yararlanabilecek. Olgun Gençlik Merkezi bunların yanında Balçova’da yaşlılar için düzenlenecek sosyal aktivitelerin de koordine merkezi olacak.

Başkan Çalkaya “Büyüklerimize kaliteli bir yaşam sunacağız”

Balçova Belediyesi’nin insana yönelik sosyal projelerle Türkiye'de örnek olduğunu belirten Belediye Başkanı Fatma Çalkaya "Yaşanan pandemi nedeniyle temel atma törenimiz biraz gecikti. Ancak çok kısa sürede bu gecikmeyi telafi edeceğiz. Olgun Gençlik Merkezimize gelen büyüklerimiz, hem boş vakitlerini değerlendirecek hem de yeni bir arkadaş çevresi kazanarak sosyal aktivitelere katılacak. Biz, hayatın her yaşının ayrı bir güzelliğinin olduğunu onlara hissettirmek istiyoruz” diye konuştu.