Balçova Haberleri

Balçova Belediyesinden haberler
Haberlerde Ara

Çalkaya’dan Sazlı Sandık Çağrısı

Çalkaya’dan Sazlı Sandık Çağrısı

    Çalkaya’dan Sazlı Sandık Çağrısı

 

Türk Halk Şiiri’nin büyük ustaları Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal ve Yunus Emre Balçova’da düzenlenen konserle anıldı. Konser sonunda eline bir saz alarak izleyicilere seslenen Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya “Halk Müziğimizi dinlemekten de Demokrasiden de vazgeçmeyin” dedi.

 

Balçova Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde düzenlenen konserle Halk Şiiri’nin büyük ustaları Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal ve Yunus Emre’nin eserlerinden derlenen türküleri seslendirdi. Balçovalıların büyük ilgi gösterdiği konserde Şef Mustafa Turhan yönetimindeki Balçova Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu “Ben Ağların Yane Yane, Yetti Mola, Nasıl Yar Diyeyim Ben Böyle Yare” gibi birbirinden güzel halk müziği parçalarını seslendirdi.

 

Gecede bir konuşma yapan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya saz ustalarından bir saz isteyerek “Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal ve Yunus Emre Anadolu Halkı’nın duygularına tercüman olmuşlar, ses olmuşlar. Anadolu insanının dertlerini saz ile anlatmışlar. Kısacası saz aslında bir müzik aleti değil duyguları ve sıkıntıları anlatma enstrümanıdır. Bende şimdi sazın verdiği cesaretle sizlere sıkıntılarımı anlatacağım” dedi.

 

Başkan Çalkaya yaklaşan seçimlere de vurgu yaparak “Ben bu ülkede yaşıyorum; ülkemde demokrasi, adalet, özgürlük ve kardeşçe yaşamak istiyorum. Ülkemde üretmek ve ürettiğimi kardeşçe paylaşmak istiyorum. Demokrasiye sahip çıkmak için yaklaşan seçimlerde sandığa gitmek zorundayız. Sandığa giderken sadece kendimiz değil yakınlarımızı, tanıdıklarımızı da götürmek zorundayız” diye konuştu.